Nejnovější komentáře

Autor: Klára Kušková28.03. 09:04
Autor: Karin Slunečková27.01. 21:06
Autor: Petr Černocký22.01. 13:13
Autor: Petr Černocký22.01. 13:11
Autor: Karina13.01. 10:20

BB - najdi si svou akci...

<Březen '24>
poútstčtsone
 1 2 3
 4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder Boj 2024

22.01.Bboj č.2Výsledky
19.02.Bboj č.3Výsledky

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816

BOULDER   POHYB  
28. 3.  9 - 22  zavřeno
29. 3.  9 - 22  zavřeno
30. 3.  9 - 22  9 - 19
31. 3.  9 - 22  9 - 19
1. 4.   9 - 22  9 - 19

OTEVÍRACÍ DOBA - STĚNA

Pondělí - Čtvrtek
9:00 - 14:30 & 17:45 - 22:00
Pátek
9:00 - 14:30 & 16:45 - 22:00
Sobota - Neděle
9:00 - 22:00

OTEVÍRACÍ DOBA - POHYBOVKA

sobota 23. 3. .: 9:00 - 14:00
neděle 24. 3. .: 9:00 - 19:00

OTEVÍRACÍ DOBA - BAR

Pondělí - Neděle
9:00 - 22:00

Vstupné:

Dospělí
180 Kč

Děti
130 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa

Nutné přezuvky s sebou!
 
praha
foto

28.02.2015 16:43

Hudební Tipy

foto

Přízviskem nejvetší hudební festival v ČR se chlubí hned několik festivalů. Třeba České hrady, které své tvrzení opírají o součet fanoušků na všech zastávkách, kde se tahle tuzemsky laděná akce zastaví. Nebo třeba Rock for People opírající se o svou historii a skutečně velký počet lidí, co každoročně projdou branami Festival parku v Hradci Králové. Loňský rok ovšem patřil festivalu Colours of Ostrava a že je jeho dramaturgie vytříbená, mrkneme na perly letošního ročníku v dnešních Hudebních Tipech.





Björk - Moon
První klip nemůže patřit nikomu jinému, než hlavní headlinerce festivalu, Björk. Oslňující zpěvačka, skladatelka, textařka, herečka a jedna z nejvěhlasnějších a nejvlivnějších hudebních osobností 21. století na Colours představí nové album Vulnicura natočené na Islandu s věhlasným venezuelským producentem elektronické hudby Alejandrem Ghersim aka Arca.
 


Rudimental - Feel The Love ft. John Newman
Další klip je od nejnovějšího přírůstku letošních Coloursů. Sen, který se čtveřici producentů a hudebníků z londýnské čtvrti Hackney ani nezdál a přece se uskutečnil. Než se od roku 2012 Piers Agget, Kesi Dryden, Amir Amor a DJ Locksmith - tedy Rudimental - stačili rozkoukat, padla jim k nohám Velká Británie a nakonec málem půlka světa. Získali Brit Awards, Mobo Awards, nominace na Mercury Prize, MTV Europe Music Awards. Se singly Feel the Love, Waiting All Night nebo Not Giving In dobyli většinu evropských hitparád a platina za debutové album Home byla už samozřejmostí. Kvartet hudebníků upoutal pozornost i tím, že vsadil na spolupráci s do té doby nepříliš známými zpěváky, což už samozřejmě neplatí: John Newman, kterého známe z loňských Colours, a zpěvačky Alex Clare, Ella Eyre, Bridgette Amofah nebo Emeli Sandé mají dnes vlastní hvězdné kariéry.
 

St. Vincent - Digital Witness
Provokativní hravostí, odzbrojující sebejistotou a originalitou nepodléhající jednoduchým hudebním vzorcům si St. Vincent vyhradila právo usednout na trůn vizionářské písničkářské modernistky sváděné rockem, electro popem, jazzem a funky. Její čtvrté stejnojmenné album vyhlásili v New Musical Express a Guardian za nejlepší loňského roku: Triumf požehnaný množstvím fantastických písní, nápadů a zvuků. Což je názor i mnoha dalších anket a médií, podtržený ziskem Grammy, nominací na Brit Awards a názorem magazínu Rolling Stone: nejchytřejší indie-rocková hvězda své generace.
 


MIKA - Grace Kelly
Zpěvák a skladatel libanonského původu s nezaměnitelným hlasem bere přirovnání k Freddie Mercurymu, Eltonu Johnovi a Scissor Sisters jako kompliment. A těžkou hlavu z něj neměli ani odborníci, kteří skrze anketu BBC Sound poukazovali na největší talent roku 2007. Nemýlili se. Mikovy infekční popové hymny Grace Kelly, Love Today nebo Relax, Take It Easy vzápětí dobyly snad všechny světové hitparády a Británie se pyšnila novou popovou senzací. Mika od té doby pobral snad všechny nejvýznamnější ceny - Brit Awards, The World Music Awards, The Ivor Novello Award, NJR Music Awards - a vedle nominace na Grammy atakoval desítky dalších anket ve třiceti zemích. Ve Francii byl Mikovi udělen dokonce prestižní rytířský Řád umění a literatury - snad pro ohromný úspěch francouzsky nazpívané skladby Elle me dit s tančící hereckou hvězdou Fanny Ardant. Veškerá očekávání potvrdil bezstarostně zábavný Mika debutovým albem Life in Cartoon Motion, kterého se prodalo šest milionů kusů. Stejně úspěšná pak byla následující řadová deska The Boy Who Knew Too Much s hostujícími Imogen Heap a Owenem Pallettem. 
 


Caribou - Our Love
V Londýně žijící kanadský producent, DJ, zpěvák a hudebník Dan Snaith aka Caribou nerozpoutává na parketech peklo, svou elektro hudbou sleduje hlubší umělecké vize a stojí v opozici vůči prvoplánové taneční euforii. Sofistikovaným a chytlavým způsobem propojil dub step, house, techno, krautrock, hip hop, disco, retro pop a R&B. Překlenul propast mezi šílenstvím festivalových arén a intimitou malých klubů. Stal se solitérem pracujícím s rozdílnými náladami a energickými rytmy na pomezí inovativní elektroniky a tanečních beatů. Skrývá se i pod dalšími pseudonymy: Manitoba nebo Dafnion.
 


The Cinematic Orchestra - To Build a Home
Britští The Cinematic Orchestra odkrývají nevšední způsob, jak se těšit z hledání nekonečného množství futuristicko-pastorálních zvuků a rytmů a současně je s živým jazzovým hraním proměňovat v majestátně znějící hudební monument. Zakladatel a leader Jay Swinscoe vede početný Cinematic Orchestra od roku 1999 po kontinuální cestě: od hudby k neexistujícím filmům v jeho hlavě po melodie ke snímkům, které už natočeny byly. Nadšeně chválený odborníky, posluchači i samotnými tvůrci, od nichž přicházejí stále větší a větší výzvy, vyplývající z naprosto originálního tvůrčího pojetí Cinematic Orchestra. Jaye Swinscoea dokonce označili za tvůrce kompozic, ve kterých by byla, pokud by to jen trochu šlo, radost bydlet.
 


Klangkarussell - Sonnentanz
Tobias Rieser a Adrian Held pocházejí z rakouského Salcburku a na elektronickou taneční špičku je v roce 2012 vystřelil masivní hit Sonnentanz. Nejprve na Soundcloud a později jako singl opanoval většinu evropských tanečních hitparád, včetně té britské. Na verzi s britským zpěvákem Willem Heardem pak počítadla na YouTube nestíhala reagovat. Katalyzátorem nečekaného úspěchu Klangkarussell (Sound Carousel) se ovšem nestala jen Sonnentanz (Sun Dance). I jejich další skladby - mix pop house, drum´n´bass a electro ambientu - potvrdily, že se duo trefilo do odlehčené, relaxační letní nálady.
 


Dillon - A Matter Of Time
Svůdná brazilská zpěvačka a klavíristka Dominique Dillon de Byington v sobě uprostřed Berlína nedokáže popřít tušení napjatosti mezi intimní ženskostí, znepokojivě setmělými náladami a experimentální elektronikou znějící jako tlukot srdce. Smyslným, emotivně škrábavým a soulem nasáklým hlasem vstupuje do melancholického prostoru osobní reflexe a sebereflexe s vědomím, že stále není schopná napsat "šťastnou písničku", ale předpokládá, že k tomu jednou dojde. Její klavírní elektro-pop zní v souladu s hudební vizí Dillonina současného vydavatelství - berlínského techno labelu BPitch Control, vedeného producentkou Ellen Allien. Letos šestadvacetiletá Dillon se narodila v brazilském Sao Paulu, odkud se s rodiči v pěti letech odstěhovala do Německa. První lo-fi nahrávky zavěsila na YouTube a MySpace a na odezvu nemusela dlouho čekat. Debutovým albem This Silence Kills se pak v roce 2011 odhalila jako "šansonová techno svůdnice" a autorka melodicky silných a působivých skladeb. S loňským druhým albem The Unknown nadobro padlo její počáteční přirovnávání k Lykke Li nebo Emilianě Torrini, protože smutná dívka za klavírem přesvědčila o své výrazné originalitě.
 


Owen Pallett - The Riverbed
Avantagardní pop kanadského songwritera a houslisty s vroucím hlasem vybízí k malátným zážitkům a stejně tak dychtivě vnímáme Pallettovo odblokování dveří do jeho vnitřního světa naplněného zranitelností a neklidem. Klasicky vzdělaný houslový virtuóz by mohl od hodiny předstoupit před sebevětší filharmonii, což se i několikrát stalo, Owen Pallett ovšem propadl avantgardnímu popu, a když zrovna nepíše smyčcové party pro Arcade Fire (s nimiž také často koncertuje), Grizzly Bear, Pet Shop Boys, The National, Beirut nebo R.E.M., skládá filmové soundtracky a hudbu pro videohry. Také k Pallettovým spolupracím patří nebývalý žánrový rozstřel - Taylor Swift, Linkin Park nebo dva letošní vystupující na Colours: Caribou a Mika.
 


William Fitzsimmons - Fortune
Neobvyklost provází Williama Fitzsimmonse na první pohled: vyholená hlava, mohutné vousy a zasněný pohled. Tichým, sametovým hlasem zpívá osobně laděné melancholické písničky, které už ze své upřímné povahy nemíří k širokým davům, statistiky iTunes přesto naznačují pravý opak: podle nich patřila Fitzsimmonsova alba k nejprodávanějším a na jejich emoční sílu vsadili i tvůrci televizního seriálu Chirurgové. Křehké, až hladivé melodie, doprovázené ponejvíc akustickou kytarou, jsou u Fitzsimmonse v přímém rozporu s introspektivními texty: temně laděnou diskusí na téma rozpadu manželství, smrti, osamocení a depresivního rozpoložení z pocitu, že "štěstí je sice skvělé, jen kdyby nebylo tak daleko". Odkud k němu vane inspirační vítr, není těžké uhádnout, sám to ani neskrývá: na opuštěný ostrov by si s sebou vzal desky Nicka Drakea a přibalil k nim Elliotta Smitha, Iron & Wine nebo The National. Bývalý psychoterapeut nemá podle svých slov v úmyslu před lidmi ani před sebou co skrývat, a v tom možná spočívá tajemství jeho úspěchu: Fitzsimmonsovi se srdcem na dlani lze věřit každé slovo.
 


A to je vše, nicméěn festival Colours of Ostrava toho samosebou nabízí mnohem více a určitě stojí za pozornost, ať už jako zdroj inspiraci či jako místo, které byste měli navštívit. Spojení unikátního protostoru a té nejlepší hudby jakou současná hudební scéna nabízí funguje dokonale.

Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama