instagram boulder-boj vimeo google-plus twitter facebook english czech

Nejnovější komentáře

Autor: Jan Špelina11.02. 21:55
Autor: Jiří Oliva10.02. 23:47
Autor: feu09.02. 15:49
Autor: Jiří Oliva07.02. 21:46
Autor: Antonín Vokál06.02. 10:42

BB - najdi si svou akci...

<Únor '18>
poútstčtsone
 1 2 3 4
 5 6 7 8 91011
12131415161718
19202122232425
262728
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder Boj 2018

13.01.Bboj č.1Výsledky
10.02.Bboj č.2Výsledky
07.04.Bboj č.3
05.05.Bboj č.4
02.06.Bboj č.5
30.06.Bboj č.6
28.07.Bboj č.7
25.08.Bboj č.8
22.09.Bboj č.9
20.10.Bboj č.10
17.11.Bboj č.11
15.12.Bboj č.12

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816


Otevírací doba:
Po - Pá   08:00-23:00
So - Ne   09:00-23:00

Vstupné: 120 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa

Nutné přezuvky s sebou!
 
praha
foto

16.08.2017 18:03

BB lezecké soustředění ve Frankenjuře - report a fotky

foto

Skály jsou nejvíc. Každý instruktor má svůj rukopis a vizi, kterou chce předat dál. Pro mě je to kromě vášně pro vertikální pohyb a radosti z překonání výzev i láska ke skalám a přírodě.
Děti mají v BB již pár let možnost tuto zkušenost ochutnat na táboře v Tisé. Letos jsme však tuto zkušenost posunuli zas o level dál. A tak se uskutečnil pilotní díl BB lezeckého soustředění, které je určeno hlavně dětem, které s lezením už zkušenosti mají (ne nutně na skalách). Tentokrát šlo o výběr dětí z naší Tréninkové skupiny.

Výběr oblasti pro výjezd padl na Frankujuru. Tahle mekka sportovního lezení se nachází nedaleko Norimberka, 3 hodiny autem z Prahy. Skály o výšce většinou do 15 metrů, schované ve stínu v lese, s kratšími, dobře odjištěnými cestami boulderového charakteru jsou ideální volbou na léto.
Vyrazili jsme v komorní sestavě já, Anička Vyhnánková, Markéta Lerchová a František Juda. Pro všechny to byla premiéra na takovém lezeckém výjezdu a očekávání byla jistě velká.Odjezd z Prahy byl stanoven na 9 hodinu ranní a v 12:30 jsme již stavěli basecamp v Betzensteinu. Příjemný kemp s veškerým potřebným zázemím. Rychlý oběd a hurá do skal. Proto jsme přece přijeli, ne?
Naším prvním sektorem je Graischen Bleistenwande.  Den je v znamení seznamky nejen s oblastí, ale i s důkladnějším seznámením s lezením na skalách. Markéta se rychle rozkoukává a po pár cestách ji základní dovednosti jako natáhnout cestu, zrušit cestu, slanit, vybrat expresky nečiní větší potíže.Všechna tři lezčata jsou v Juře poprvé. Jak to, že je o tolik těžší najít chyty a stupy, než v Bébéčku? Každý dáme 5 cest v rozmezí 4+ až 6+, zatím hlavně toprope a to nám na odpoledne stačí. Už jen navařit večeřit. Co by šefkuchař výjezdu jsem vybral zeleninové stir&fry s basmat rýží. Večerka a spát. Zítra nás čeká plnohodnotný lezecký den.Ráno po snídani vybírám sektor Leupoldsteiner Wand. Tady Franta dává svou první vytaženou cestu Lochriss 5 UIAA a přichází na kloub tomu, co to znamená vybrat cestu. Markéta v klidu prolézá Gourmet za 6. Nejvíc ji baví vybírat cesty a slaňovat. A Anička poznává odvrácenou stranu skalního lezení. Pro mě doposud nepoznanou. Na skále bydlí pavouci! A většinou v těch nejlepších madlech. Takže i 4ka se musí krosit variantou za 6+.


Anička a její pavoučí fight :)

Týmové počitadlo ukazuje dohromady 12 nálezů. Síla by ještě byla, ale teploměr ukazuje přes 30°C a trochu se to projevuje na bojovné lezecké náladě. Operativně vyhlašuju druhu fázi na místním koupališti v Betzensteinu. Franta i Markéta hecnou skok z nejvyššího skokánku. I já jsem se nahoře docela rozmýšlel. Respekt.Ve středu jedem na Frankenjurskou klasiku. Weissenstein. Koncentrace krásných cest. Každý si tu přijde na své. Anička odvážně bojuje s arachnofobií v každém nálezu. Je super sledovat, jak se všichni na skalách rozlézají a posouvají své maximum. Anička potkala u řetězu prase, Franta poprvé padá v 7 minusce, kterou si sám vybral. Dává ji AF a následně ji i vybírá. Markéta by nejradši rušila všechny natažené cesty.


Markétky nejoblíbenější činnost...:)

Cestou do kempu se zastavujeme u Plechu ve Wildgehege. Tady to baví všechny. Kdo jste kdy krmil muflony, daňky a srnky, tak mi dáte za pravdu. Po večeři přichází bouřka, a tak je Bang jasná volba :)


Tohle je fakt boží....

Ráno ještě trochu prší. Ale to nám zas tolik nevadí. Pár suchých cest se vždycky najde. V průvodci vybraly děti sektor Baernhofer Wand. Podle nákresu vypadá slušně. S mou lámanou němčinou pochopím zugang ke skalám tak, že se někdy máme dát doleva. Kde přesně, čert ví. Ale kdo v Juře nebloudil za deště při hledání skal, ten jako by tam nikdy nebyl. Musím přece dětem předat ucelený dojem z jurského lezení :)  Ale netrvá to ani 45 min a jsme pod stěnou. Suchých cest je opravdu jen pár. I přesto si zalezeme dosyta. Sprchy v kempu jsou na žetony, takže odpoledne koupaliště jakožto zábavnější forma očisty zase vítězí!


Válečná porada o výběru sektoru

V pátek nás čeká poslední den. Ráno balíme stany a míříme za naší rozlučkovou oblastí Leienfelser Pfeiler. Krasná schovaná oblast se super cestami. Únava se již trochu v týmu projevuje, přesto si své nejtěžší přelezy pošetřili na dnešek. Markétka dává dost nepříjemnou cestu Dr. Evil 7- AF. To, jak se rychle skamarádili s prvním koncem lana, mi dělá radost. František má nezkrotný tah na bránu a trochu ho hasí OS přelezem Nette Kante 6+. Aničku trápí všudypřítomní pavouci, ale nehledě na to zkouší vše, co jí doporučím.

Sečteno podtrženo, hlavně jsme lezli. To byl nosný pilíř našeho týdne. Děti si osvojily jištění prvolezce i druholezce. Natažení i vybrání cesty spolu se slaněním.  Krom lezeckých dovedností a her, koupaliště a návštěvy obory, jsem děti seznámil taky s mnoha plodinami: avokádo, tofu, sója, arašídové máslo, cizrna, tahina… prostě komplexně vydařený pobyt v přírodě :)
Plán do budoucna je vždy přizpůsobit program soustředění pokročilosti skupiny. Od seznamování s lezením na skalách po zkoušení těžších cest na prvním. Protože tenhle seriál si rozhodně zaslouží pokračování. Už teď se těším na další epizodu!

Za BB Matouš, hlavní instruktor a šéfkuchař akce :)

 

Komentáře

  • Autor: Vojtěch Juda18.08.2017 11:17
    František přijel ze soustředění zcela nadšen! A dokonce od té doby vyžaduje pravidelné výjezdy do skal s lanem! Veganskou kuchyni si také chválil..:-) Díky Matouši!!
    Reagovat
  • Autor: Petr Vyhnánek25.08.2017 16:53
    Krásná reportáž! Matouši díky za skvělou akci, Anna se také vrátila nadšená, jen ti pavouci:-)) Už jsem zaplatil tréninkovku a těší se na klid v bouldru!
    Reagovat


reklama
reklama
reklama