Nejnovější komentáře

Autor: JO JO16.06. 10:04
Autor: Pavel Mika15.06. 16:27
Autor: Jiří Oliva12.06. 18:09
Autor: Martin Mohl09.06. 15:08
Autor: Marek Nekvasil31.05. 10:40

BB - najdi si svou akci...

<Červen '21>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
282930
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816


Změněná otvírací doba (od 17.5.2021):
Po - Ne     9:00 - 22:00


Vstupné:

Dospělí
180 Kč

Děti
130 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa

Nutné přezuvky s sebou!
 
praha
foto

31.08.2014 10:00

Hudební tipy VII

foto

V minulém díle jsme polechtali struny kytar v tónech alternative rocku, v tom dnešním je pohladíme o poznání tvrdším způsobem. Na řadu přichází hard & heavy. Tento díl rozdělíme na dvě části, z nichž ta první se bude věnovat kořenům těchto žánrů. 


Cream - Crossroads
Spojením blues-rocku a psychedelického rocku se vytvořila téměř celá původní podstata heavy metalu. Jednou z nejvýznamnějších kapel, které definovaly hranice žánru, bylo rockové trio Cream. Jejich mohutný, hutný zvuk je kombinací Claptonovy bluesové kytary, silného Bruceovho hlasu a jeho dynamické hry na basovou kytaru a jazzem ovlivněných rytmů bubeníka Gingera Bakera.


Blue Cheer - Summertime Blues
Roku 1968 se počal utvářet zvuk, který se později stal známý jako heavy metal. V lednu toho roku se na debutovém albu sanfranciské kapely Blue Cheer s názvem Vincebus Eruptum objevila cover verze známého hitu "Summertime Blues" od Eddieho Cochrana. Tato skladba je ve všeobecnosti považována za první heavymetalovou nahrávku.

Kashmir - Led Zeppelin
Už v lednu 1969 Led Zeppelin vydali stejnojmenné debutové album, které se záhy umístilo na 10. místě v albovém žebříčku amerického hudebního týdeníku Billboard.


Black Sabbath - Dirty Women
Led Zeppelin definovali klíčové prvky nového žánru. Přispěli k tomu Pageova značně zkreslená kytarová hra a Plantovy dramatické, srdcervoucí vokály. Při konstituovaní žánru byli právě tak důležité i kapely, u kterých byl více v oblibě stabilnější, ryzejší heavymetalový sound. Z tohoto pohledu byli klíčovými nahrávky od Black Sabbath.

Deep Purple - Black Night
Deep Purple spolu s Led Zeppelin a Black Sabbath jsou považováni za průkopníky heavy metalu a moderního hard rocku, přestože oni sami se nikdy za heavymetalovou skupinu nepovažovali. Ať už tak nebo tak, my si je rádi dáme.

Uriah Heep - July morning
O skupině Uriah Heep bylo někdy žertovně hovořeno jako o "The Beach Boys" heavy metalu, pro jejich melodické písničky a vícehlasé doprovodné vokály, ačkoliv jejich hudba je spíše shrnutím různorodých stylů jako jsou progressive rock, hard rock, heavy metal, jazz a příležitostně i country.

Judas Priest - Breaking The Law
Navzdory tomu, že se ani jedno album Judas Priest až do 80. let nedostalo do žebříčku 40 nejlepších alb v USA, kapela bývá pokládána za následovníka sabbathovského heavy metalu. Používajíc dvě kytary, prudké tempa a čistější kovový zvuk bez bluesových vlivů, vytvořili standard, kterým se řídilo nesčetné množství budoucích skupin.

Iron Maiden - Ghost Of The Navigator
Geoff Burton, který psal pro britský hudební týdeník Sounds, zpopularizoval termín "New Wave of British Heavy Metal", který se obvykle zkracoval do akronymu NWOBHM. Kapely NWOBHM Iron Maiden, Motörhead, Saxon, Diamond Head a Def Leppard daly heavy metalu nový dech. Následujíc příklad Judas Priest zhutnily zvuk, omezily bluesové vlivy a potrpěly si více na rychlé tempa.


Motörhead - Motorhead (No Sleep 'til Hammersmith)
O Motörhead se říká, že jejich zdrcující, hlasitý a rychlý styl heavy metalu byl na konci 70. let jeden z nejvíce průkopnických a nasvědčuje, že jejich míchaní punk rockové rychlosti a postojů s tradičním heavy metalem vytvořilo speed metal a thrash metal, o čemž se sice polemizuje, ale vliv měli nepochybně obrovský. V roce 1981 se Motörhead stali první kapelou z hnutí NWOBHM, která se, se svou písní No Sleep 'til Hammersmith, dostala na vrchol britských žebříčků.

Def Leppard - Pour Some Sugar On Me
První vystoupení kapely se konalo o Vánocích 1977 pro 6 přátel, kdy se hrálo 6 skladeb. V roce 1980 vychází debut On Through the Night, rok na to High 'n' Dry. Během let se Def Leppard dostávali výš a výš na žebříčku popularity, velkým skokem kupředu bylo album Pyromania (1983), prodalo se přes 7 milionů nosičů.

Retro hard & heavy díl je za námi. Příště se dostane na podžánry, které se postupně vyvíjely na zákaldech, co postavily kapely výše, tedy Trash, Death či Black Metal a dojde i na novější fůze jako nu-metal či metalcore. Poslouchejte, těšte se a v pondělí nezapoměňte na rozhovor.

 
Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama