Nejnovější komentáře

Autor: JO JO16.06. 10:04
Autor: Pavel Mika15.06. 16:27
Autor: Jiří Oliva12.06. 18:09
Autor: Martin Mohl09.06. 15:08
Autor: Marek Nekvasil31.05. 10:40

BB - najdi si svou akci...

<Červen '21>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
282930
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816


Změněná otvírací doba (od 17.5.2021):
Po - Ne     9:00 - 22:00


Vstupné:

Dospělí
180 Kč

Děti
130 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa

Nutné přezuvky s sebou!
 
praha
foto

07.09.2014 10:00

Hudební tipy VIII

foto

V naší micro hard & heavy expedici se blížíme k vrcholu. Po historii a počátcích h&h se dostáváme do 80 a 90 let, kdy se začínají objevovat subžánry jako trash metal, black metal, power metal a spousta dalších. Je to spletité jako nákresy cz oblastí se všemi možnými propojeními cest a jejich natažením. Dost bylo slov, dejme prostor hudbě. Volume tradičně doprava.
Během 80. let se vyvinula spousta heavymetalových stylů mimo komerčního středního proudu. Mapování spletitého světa undergroundového metalu se věnovala řada lidí, v první řade editoři hudebního serveru Allmusic a taktéž kritik Garry Sharpe-Young. V Sharpe-Youngové několikasvazkové encyklopedii je metal rozdělený do pěti hlavních kategorií: thrash metal, death metal, black metal, power metal, plus spříbuzněné styly doom a gothic metal.

Thrash metal
Thrash metal se zrodil počátkem 80. let. Podobně jako jeho nejbližší příbuzný ? speed metal ? rovněž thrash vykazuje velký vliv hardcore punku a Nové vlny britského heavy metalu. Nejvýznamnější scéna v Spojených státech, odkud thrash pochází, se nacházela v oblasti sanfranciského zálivu. Thrashové kapely vyvinuly nový sound, který se vyznačoval větší rychlostí a agresivitou v porovnání s původním heavy metalem, i v porovnání s jeho následovníkem ? glam metalem. Většinou se tu prolínají nízké kytarové riffy s hlavní shredovou kytarou. Texty převážně rozebírají nihilistický náhled na svět, anebo se zabývají společenskými problémy, využívajíc při tom drsný, neslušný jazyk. Charakterizovali jej slovními spojeními jako ?zkažená městská muzika? či ?bělošský bratranec rapu?.

Anthrax - Caught In A Mosh

Megadeth - Holy Wars...The Punishment Due

Metallica - Master Of Puppets

Slayer - Raining Blood

Kreator - Impossible Brutality

Death Metal
Thrash se záhy začal vyvíjet a vyčlenily se z něj extrémnější metalové styly. Jak tvrdí MTV News, ?muzika kapely Slayer byla přímo odpovědná za vzestup death metalu?. Death metal zužitkoval rychlost a agresivitu thrashe i hardcoreu, k tomu přidal texty inspirované nízkorozpočtovými hororovými filmy ?zetkové? kategorie a satanismem. Zpěv se vyznačuje ponurostí, hrdelností a hlubokým ječením, ?smrtelným skřípotem? a jinými nezvyklými technikami. Hluboký, agresivní vokální styl doplňují podladěné, mimořádně zkreslené kytary, neuvěřitelně rychlé bicí (obyčejně dvojpedálové) a mohutná ?zvuková stěna? vytvořená z blast beatů. Příznačné jsou rovněž frekventované změny tempa a taktu, a synkopa. Death metal, podobně jako thrash, odmítá vyumělkovanost původních metalových stylů a namísto toho si potrpí na všední styl odívání: roztrhané džíny a tuctové kožené bundy.

Napalm Death - Scum

In flames - Only for the Weak

Children Of Bodom - Everytime I Die


Black Metal
První vlna black metalu se objevila v první polovině 80. let, kdy začaly tento styl hrát kapely jako Venom, Mercyful Fate, Hellhammer a Celtic Frost. Koncem 80. let stály na čele druhé vlny skupiny jako Mayhem, Burzum a Emperor. Pro black metal je sice specifická různorodost stylu a kvality provedení, přesto má většina skupin několik společných rysů: vřeštivé a vrčivé vokály zvané screaming, velice zkreslené kytary využívající tremolování (tremolo picking), ?temnou atmosféru? a záměrně nekvalitní zvuk s okolními zvuky a šumy. Navzdory tomu, že tematika satanizmu má v black metalu největší zastoupení, mnohé kapely se nechaly inspirovat rovněž starověkým pohanstvím, čímž podporovaly návrat k předkřesťanským hodnotám. Mnohé blackmetalové skupiny rovněž ?experimentují s prvky všech myslitelných forem metalu, folku, elektroniky a avantgardy.? Bubeník Fenriz ze skupiny Darkthrone vysvětluje, že ?je to o produkci, textech, o tom jak se oblékají a o závazku udělat odporný, surový, ponurý materiál. Nespájel je společný sound.?

Celtic Frost - Circle of the Tyrants

Immortal - One By One

Cradle Of Filth - Nymphetamine Fix

Tak a je to, poslední track dozněl, další si můžete pustit sólo a příští týden se vraťte k našemu seriálu Hudebních tipů. Dostane se v něm na finále, tedy Power Metal, Doom a Ghotic metal a nové fůze 90.let až současnosti. Nápověda zní Korn, SOAD a tak dále... V pondělí koukejte na rozhovor, ve středu na Přelezy týdne. 

 
Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama