Nejnovější komentáře

Autor: JO JO16.06. 10:04
Autor: Pavel Mika15.06. 16:27
Autor: Jiří Oliva12.06. 18:09
Autor: Martin Mohl09.06. 15:08
Autor: Marek Nekvasil31.05. 10:40

BB - najdi si svou akci...

<Červen '21>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
282930
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816


Změněná otvírací doba (od 17.5.2021):
Po - Ne     9:00 - 22:00


Vstupné:

Dospělí
180 Kč

Děti
130 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa

Nutné přezuvky s sebou!
 
praha
foto

21.09.2014 11:09

Hudební tipy X

foto

Na počátku 90. let začaly grungové kapely v čele s Nirvanou vytlačovat komerční metal do ústraní, čímž se vytvářel prostor pro nástup alternativního rocku. Grunge byl sice ovlivněný heavymetalovým soundem, avšak odmítal výstřelky komerčních metalistů, jejich okázalá virtuózní sóla nebo dychtivost po účinkování na MTV. Obliba glam metalu klesala nejenom následkem úspěchu grungových skupin, ale rovněž zásluhou narůstající popularity Metallicou a thrashem ovlivněného groove metalu, jejž vytvořily kapely Pantera a White Zombie. Některým novým skupinám se podařilo dosáhnout komerční úspěch; např. album Far Beyond Driven od Pantery bodovalo roku 1994 v žebříčku Billboard, avšak v bezvýrazných očích mainstreamu byl metal již po smrti. Některé kapely se snažily přizpůsobit novým podmínkám. V roku 1996 vystupovala na festivalu Lollapalooza skupina Metallica, jejíž členové si nechali předtím ostříhat vlasy. Není divu, že po tomto kroku se dostavily již delší dobu se hromadící reakce a odklon publika. Avšak nemožno popřít fakt, že koncem 90. let byla Metallica pravděpodobně nejpopulárnější moderní rockovou skupinou na světě.


Metallica - Whiskey In The Jar


Pantera - Cowboys From Hell


Mnohé populární hudební skupiny 90. let, mající kořeny v heavy metalu, spadají do nesourodého hudebního směru nazývaného alternativní metal. Za tímto názvem se skrývá široké spektrum kapel, které vnášely do metalu prvky mnohých jiných hudebních stylů. Pod pojem alternativní metal se zahrnuje rovněž grungová kapela Alice in Chains, či různé cross-overové kapely, např.: Faith No More (alternativní rock s prvky punku, funku, metalu a hip hopu), Primus (prvky funku, punku, thrash metalu a experimentální hudby), Tool (metal smíchaný s progresivním rockem), Ministry (metal plus industriální hudba), Marilyn Manson (ubíral se podobným směrem, avšak mimoto využíval šokový efekt zpopularizovaný Alicem Cooperem). V první polovině 90. let se začala také formovat další významná kapela, která hrála styl industrial metal, a to německá skupina Rammstein.

Alice In Chains - Would?


Faith No More - The Real Thing


Ministry - Jesus Built My Hotrod 


Marilyn Manson - The Beautiful People


Rammstein - Sonne


Přibližně v druhé polovině 90. let se najednou začalo hovořit o oživení metalu v USA, vycházejícím z vlny alternativního metalu. Kapely jako P.O.D., Korn, Papa Roach, Limp Bizkit, Slipknot a Linkin Park, kterým se začalo přezdívat nu metal, daly dohromady nový hudební styl, který se kolébal mezi rytmy death metalu a hip hopu. Směs surových kytar, rapových vokálů a zvukových triků dokázala, že se všekulturní metal může vyplatit. V roce 1996 vyšlo album Life Is Peachy od Korn, aby se vzápětí stalo prvním numetalovým albem, kterému se podařilo dostat do hitparády top 10. Dva roky nato se jejich další studiový počin Follow the Leader umístil dokonce na prvním místě. V roce 1999 Billboard uvedl, že v USA je přes 500 specializovaných metalových rozhlasových pořadů, což je téměř trojnásobek ve srovnání s rokem 1989. Navzdory obrovské popularitě nu metalu, metalisté ho nedokázali v plné míře uznat. Někdy okolo roku 2003 nu metal a jemu spřízněné styly dosáhly vrchol popularity a postupně se začaly vytrácet do úzadí, ačkoliv některé skupiny, např. System of a Down, si nadále udržují značný vliv.


Korn - Freak on a Leash


Limp bizkit - take a look around


Linkin Park - Numb


System Of A Down - Chop Suey
Na závěr lahůdka SOAD, kterou jste mohli loni v srpnu slyšet live naproti na Výstavišti. I pro to, jim bude věnovaný sólo díl.


A to je konec. Konec mini série hard & heavy. Kdo ji sjel od začátku do konce, musel docela koukat, jak se zvuk proměnil. Základ ale zůstal stejný a toho se budeme držet i my. Dobrá hudba spojuje. Příště trocha elektorniky, té sofistikované a pak speciály věnované kapelám. Třeba právě SOAD. Užívejte neděli a zítra koukejte na rozhovor.

První díl trilogie Hard & Heavy ZDE
Druhý díl trilogie Hard & Heavy ZDE

 
Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama