Nejnovější komentáře

Autor: Katka Chvojková18.08. 15:05
Autor: Jan Veselý08.08. 15:01
Autor: JO JO27.07. 21:28
Autor: Michal Čeleda27.07. 20:01
Autor: JO JO16.06. 10:04

BB - najdi si svou akci...

<Září '21>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
27282930
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816


Změněná otvírací doba (od 17.5.2021):
Po - Ne     9:00 - 22:00


Vstupné:

Dospělí
180 Kč

Děti
130 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa

Nutné přezuvky s sebou!
 
praha
foto

07.06.2016 22:23

Martin Pelikán

foto

Napínání je u konce. Rozhovor tento týden samozřejmě je a byl by i včas. Jenže to bych nesměl být lajdák a nenechávat si D.Ú. na poslední chvíli. Co já se naškrábal úkolů těsně před vyučováním :). Jenže tenkrát mi to kámoši (ky) dali opsat a teď na mě všichni pěkně prdí. Takže už to datluju a posílám do vašich monitorů pokec s Martinem Pelikánem. Fajne čtení vám všem :).

Tak se nám krapet představ. Odkud jsi a kolik ti je?
Jsem z Plzně a je mi ještě dnes 32, ale ve čtvrtek už je to na Krista. 
Tak to je za pár :) a už nyní vše nej a hlavně zdravíííí.

Výška, váha?
187/76

Metr do ruky a bicák :)?
To si nemůžu dovolit :)

Co jsi studoval a co momentálně děláš?
Gympl a pak 2x vejšku, kde nás učili jak zapojit žárovku, ale mě to nenaučili.

Ze dvou výšek děláš výškovky...Kdy jsi s výškovkama začal a kde makáš nejčastěji? 
Už je to 10 let a stihl jsem mít mezitím i hospodu s lezeckou stěnou. Děláme všechno, teď už i stavební práce.Byl jsi i v zahraničí? 
Určitě. Ale za zmínku by hlavně stála zajímavá práce pro Evropské město kultury Plzeň 2015. Natahovali jsme provazochodecké lano 250 metrů dlouhé ve výšce 60 metrů mezi plzeňskou věží a kostelem na náměstí a při té příležitosti jsem se seznámil se švýcarským provazochodcem Davidem Dimitrim a s ním jsem pak cestoval za prací i do dalších evropských destinací, například do Atén. 

Je v Plzni velká konkurence? 
Ohledně výškových prací zde určitá konkurence existuje a v lezení? Naprosto ukrutná :). 

Plzeňáků leze poměrně dost. Jste dobrá partička? Setkáváte se často? 
Partička jsme dobrá, jen nám tu občas chybí Genzer se Suchánkem :). Ale teď vážně, podle mého názoru existuje v Plzni opravdu velmi slušná komunita lezců, kteří dovedou dobře vytvořit prostředí pro tenhle sport a navzájem se podpořit. 

Kde se momentálně nejvíc v Plzni peče chleba? Kde trénuješ?
Doma, v Rock´n´wallu a na Lokotce. Co je vlastně všechno za stěny v Plzni? 
Kromě výše zmíněného jsou v Plzni ještě dvě další městské lezecké stěny, ale dle mého názoru jsou kvalitní cesty vhodné k tréninku spíše na Lokotce, kde nám skvěle vycházejí vstříc v rámci našich napsaných tréninků, což s radostí a nadšením kvitujeme. 

Máš doma nějaký lezecký mučidla?
Doma se vyskytuje kampus, hrazda a jedno nelezecké mučidlo – má přítelkyně a tři čoklové :). 

Visíš? Shybuješ? 
Pravidelně a rád :). Jak Binter poručí :). 

Jak moc dáváš tréninku? Kolikrát týdně lezeš?
Veškerý volný čas. Lezu dle tréninkového plánu, cca 4 x týdně. 

Zkus popsat jak probíhá tvoje sešn. 
Dřina, pot a odříkání :). Probíhá to dle tréninkového plánu, tzn. účelově. Lezu cesty v intervalech, visím s cihlou, dělám fixace, kampus, dále bouldering a lezení na skalách…různě. Snažím se hodně lézt na objem – ve dne, v noci s čelovkama, prostě odlézt co nejvíce metrů na skalách a bouldrech. 

Kdy a jak jsi se k lezení dostal?
Když jsme se Štěpánem chodili po Psovském Údolí – takové plzeňské lezecké minioblasti -  původně za účelem čištění studánky. Nosili jsme s sebou šňůru na prádlo a chtěli jsme lézt. Skály kolem nás prostě lákaly. Tehdy nám bylo 13 let. 

Co tě na lezení baví?
Úplně všechno. Nevím, co k tomu dodat. Všechno. S kým jsi hodně lezl a kde?
Za tu dobu, co lezu, se spolulezců pár vystřídalo, je jich opravdu tolik, že by to skýtalo dlouhý nudný seznam. Momentálně lezu nejvíce s Martinem Navrátilem a s Azbestem. Jedním z chronických celoživotních spolulezců je Rosťa Štefánek

Z Plzně je to fakt co by šutrem dohodil do Jury. Taky je to tvoje oblast, ne? Kdy jsi tam byl poprvé?
Poprvé to bylo ve 14ti letech, tedy před 19ti lety, hrůza.

Kdy naposledy :)?
Včera :)

Oprav mě, ale mám tě fixnutýho, že jsi hodně jezdil se Štěpánem Neústupným a s Rosťou Štefánkem. Je to tak? 
Jak už jsem zmínil, Rosťa mě tak nějak provází celý můj lezecký život a naše cesty se Štěpánem se tak nějak časem rozešly. 

Co všechno jste společně lezli? 
Lezli jsme spolu naprosto nezapomenutelné věci … které jsem teď zapomněl :). Už jsem starší pán :).

Vy jste v Juře taky docela dost boulderovali, že jo? Navíc v době, kdy to ještě nebylo tak trendy.
Je to tak. To bylo nejvíce v době, kdy tam nikdo nebouldroval a každý rok nám psal a volal Ála Rozsypal, že by s námi rád na bouldery, ale když uhodila ta pravá boulderová zima, nikdy s námi nejel :). Místo bouldermatek jsme mívali sedačky z vlaku a s těmi jsme boulderovali v „tunelu“. Místní by věděli…:)Které oblasti ti přijdou dobrý a kde to máš nejraději?
Nejraději mám Waischenfeld, Krottensee Wood a Tunnel.

Štěpán už moc neleze. Nebo jo? Vídáš se s ním?
Pravda je, že moc nevím, co s ním teď je. Od vysoké jsme se už moc nevídali…

Ty jsi si hodil taky docela pauzu od lezení a nyní se opět na skalách zase víc objevuješ. Proč jsi nebyl víc vidět :)? Nebo se mi to jen zdá?
Nezdá :). Prošel jsem takovým tím klasickým obdobím, kdy jsem potřeboval prozkoumat i jiné oblasti zájmů a přestože jsem si to moc užil, lezení mi prostě chybělo a tak se opět snažím.

Do Přelezů jsi se nyní párkrát prokousal s 8A(+) bouldery. Začal jsi trénovat nebo co stojí za tvým návratem?
Přesně tak. Potkal jsem Tomáše Bintera a sednul mi jeho přístup k tréninku. Začal mi psát tréninkový program, který mi vyhovuje, a navíc máme svou tréninkovou skupinu a ta podpora od kluků posiluje. Začal jsem lézt jiný druh cest, které mi zas tolik nesedí a to mě posouvá a znamená to pro mě větší výzvu a víc si i takových přelezů vážím. 

Baví tě víc lano nebo bouldery? 
Podle období. Na začátku roku bývám spíš nalazen na bouldering, v průběhu roku mě ale víc baví lano. Máš dobrou výšku. Co písek? Lezeš na něm? Tam je výška vždy super výhodou. 
Na písku je třeba hodně nalézt a já ten čas prostě musím spořit a na tohle prostě ještě zatím nedošlo. Třeba to jednou vyjde… Čas od času tam jedu na lehké cesty a užiju si to.

A co morál na odlezy? Kdy jsi byl naposledy na písku?
Střední srabáctví. Naposledy vloni…

Kdo je tvůj momentální parťák na lezení?
Jak už jsem zmínil, naše tréninková skupina, což je hlavně Azbest a Martin Navrátil.

Co rodinka? Prcek? Dva...
Mám svojí bezvadnou skoro-ženu. Děti jen čtyřnohé, ale zato v hojném počtu :).

Zkus nakouknout zpátky do doby, kdy jsi objevoval Juru. Pro mě byla Jura vždy parádní objevování oblastí, kterých je tam moře. 
Objevování Jury je fakt zážitek. Nechá se tam zabloudit na jednom místě opakovaně – prostě jednou jsi v nějaké oblasti a příště už ji prostě nenajdeš, ani přespříště a ani přes přespříště :). Jinak je Jura ale opravdu fantastickou záležitostí a myslím, že mě nikdy nepřestane bavit. 

Jaké cesty tě baví? 
Baví mě cesty, které jsou vyvážené, ať už bouldrové, nebo vytrvalostní. Nebaví mě lézt 20 metrů kopřivami, abych pak někde nahoře „neudělal“ jeden krok někde nahoře…

Co ti jde a čemu se naopak vyhýbáš?
Vyhledávám, čemu jsem se dříve vyhýbal a vyhýbám se tomu, co jsem dřív vyhledával :).

Máš docela procestované světové boulder oblasti. Kde všude jsi byl a zanechal po sobě stopu :)?
Procestoval jsem opravdu dost, ale nejvíc je pro mě pořád ještě Tessin. Ty bouldry jsou pro mě takový etalony boulderingu. Teď jsem tam třeba vylezl „ Conffesion of scrap artist“ a tak si představuju bouldering :).Co letošní rok? Jak se vyvíjí a jak ho vidíš? Kam se chystáš a kam bys chtěl?
Letos mám zas po dlouhé době na lezení tolik času, kolik bych chtěl. Takže ať už vylezu cokoliv, budu spokojený. Můžu být na skalách a to je hlavní. V létě bychom chtěli s přítelkyní na nějaký delší výlet po Evropě – bouldry, lano, sportovat :).

Co jiné záliby mimo lezení? 
Mám toho dost :). Stal se ze mě vášnivý zahradník. Kdo by to byl řekl, že mě bude bavit sázet stromečky. Jinak pořád rád fotím a koníčkem je i moje práce. V podnikání to tak asi musí být, jinak by to moc nefungovalo. O tom asi něco víš :).

Fotíš? Co máš za mašinku? 
Focení je asi podobně náročné na čas jako lezení, tak to mám dnes spíš na druhé koleji. Ale na lezecké akce foťák vozím, abychom se pak měli čím chlubit :). Pořád mě to baví a mám hroznou radost, když mé fotky někoho potěší.

Máš nějaké stránky? 
Na focení stránky nemám, ale pracovních stránek mám hned několik :). A co ta zvířata :)? 
Se zvířaty se nám to s přítelkyní nějak vymklo :).  Začalo to tak nenápadně. Dva psi, což je celkem ještě normální. Jenže pak přišly dvě slepice, dva králíci, rybičky a teď i třetí pes. No, a ještě je tu moje kočička Rozárka :). Uvidíme, kde se to jen zastaví.

Docela fotíš i koncerty a podobné akce. Jak jsi se k tomu dostal?
Kdysi jsem měl vyfoceno jen pár fotek z nějakých koncertů a hrozně mě to bavilo, ale byl jsem jen běžný návštěvník a nedalo se pořádně fotit. Tak jsem poslal asi pět fotek do časopisu Report, jestli mě nechtějí jako fotografa, druhý den se ozvali se souhlasem a byl jsem vyslán do akce :). Postupně jsem se takhle propracoval k focení velkého množství českých kapel a to nejen jejich koncerty, ale i promo fotky atp. Ale je to jiný svět a ta příroda mi chyběla, tak jsem se zase vrátil k lezení!

No zpátky do lezení. Co jsou tvé lezecký sny a cíle?
Dřív jsem si dával cíle hodně za hranicemi reálných možností. Teď už 3 roky zas trénuju a každý rok si dám nějakou metu. Letos bych rád hlavně hodně lezl a prolezl se do těch těžkých cest. Konkrétně co nejvíce cest od 8a do 8b. 

Baví tě nacvičovat nebo vše dáváš do pár pokusů?
Baví mě hodně obojí. Letos chci vylézt něco těžkého na Flash. Baví mě, že jsem to nikdy nelezl, ale zároveň už přesně vím, co mám dělat. Baví mě i něco cvičit a pak to lézt úplně přesně a neudělat tu chybu. Ale jsem slabej, takže těžký cesty musím nacvičit, pokud chci něco vylézt :).Máš něco momentálně rozlezeného? 
Toho by bylo. Několik desítek v Juře a spousty lehčích cest z dávných dob, o kterých jsem si letos řekl, že je musím vylézt. A každé jaro si něco rozpracuju v Tessinu zase jako motivaci na příští rok :). Nebo něco co už jsi víckrát zkoušel a zatím tomu pořád něco chybí?
Vždycky něco chybí :), ale teď mám pocit, že mě nejvíc chybí ta hlava. Dokázat si říct, že na to mám a že to vylezu. 

No a co to lano ještě tedy :)? Když ti prošouním deníček, tak najdu 8ajda v Juře. Je jasný, že bys měl lézt těžší věci. Do čeho se pustíš?
Už toho mám hodně rozlezeno. Zatím nic zásadního nepustilo, ale stále se hodně rozlézám. 

Co jsi kdy zkoušel a nevylezl?
Tak na to by mohla být nekonečně dlouhá a nudná odpověď. Je toho bohužel hodně. Dříve jsem hodně zkoušel a neměl jsem na to moc výkonost, takže těch cest přibývalo. Teď se je pokouším všechny přelézat. Nejbližší cíle mám Respektlos 10 a Schnulleralarm 10. Rád bych se ale letos posunul ještě dál, uvidíme :).

Jaké jurské oblasti bys doporučil?
Líbí se mi třeba právě ty Rollandy, ale třeba i Student, jsou tam parádní cesty.

Jaké cesty?
Těch by bylo :) Třeba zrovna včera jsem lezl parádní 9- na Amfiteatru před Pottensteinem. Jmenuje se to: „ Von idioten umzingelt“ Můžu jen doporučit.

Co tě v lezení pohání? Co nebo kdo je pro tebe motor?
Nejvíc mě asi pohání, když se to daří. Mám hned větší chuť do toho víc trénovat. A když se nedaří, tak ta naše tréninková skupina a přítelkyně. Ale mám to teď tak, že když jedu na skály a vůbec nic nevylezu a i třeba třikrát spadnu někde od slaňáku, jsem spokojenej a vím, že jsem ze sebe vydal maximum a že to byl dobrej tréning. 

Koho by jsi doporučil na příští rozhovor?
Když by měla karta zůstat v Plzni, tak bych doporučil Martin Navrátila. Teď vylezl svojí první desítku a je to člověk, který mě hrozně motivuje svojí pílí a hodnotami k lezení a životu. S lezením začal relativně pozdě a je prostě takovým úkazem, že to prostě jde. 

Kdo z top lezců tě baví a inspiruje?
Asi nebudu jediný, ale je to Adam Ondra. I když dělá jiný sport než já :). Ale baví mě ten jeho přístup a odhodlání. A když ho vidím, tak si říkám, že i nemožné je tak nějak možné a že když se pro něco rozhodneš a jsi dostatečně vytrvalý, tak to můžeš dokázat. A prostě si splnit ten svůj sen ať už lezecký nebo životní.

Díky za pokec a ať to drží!
Oliváč


Nevím jak vy, ale já mám z každého rozhovoru hroznou radost. Kolem lezení se motá obr hromada individuálů a spojujou nás ty divno pohyby na tom šutru :). Prostě paráda.
Tak se držte vy bando a snad se brzy potkáme někde pod butrem. Ou jééé. ​​​​​​

Jooo a málem bych zapomněl. Výborný rozhovor se objevil na Emontaně. Sice mi vyfoukli jasný tip do mozaiky rodiny Majzlíků :), ale nedá se nic dělat. Rozhovor je to velkoparádní a Simča prostě umí. 
Kdo nečetl Monču, Jíťu anebo Adama, tak má samozřejmě možnost. Ója taky někdy bude :). 

 
Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama