Nejnovější komentáře

Autor: JO JO16.06. 10:04
Autor: Pavel Mika15.06. 16:27
Autor: Jiří Oliva12.06. 18:09
Autor: Martin Mohl09.06. 15:08
Autor: Marek Nekvasil31.05. 10:40

BB - najdi si svou akci...

<Červen '21>
poútstčtsone
 1 2 3 4 5 6
 7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
282930
     závod      promítání      koncert      přednáška      ostatní      párty      dětská akce      víc akcí

Boulder s.r.o
U Výstaviště 11, Praha 7
telefon: 605 700 816


Změněná otvírací doba (od 17.5.2021):
Po - Ne     9:00 - 22:00


Vstupné:

Dospělí
180 Kč

Děti
130 Kč

Kompletní ceník
Kontakt a mapa

Nutné přezuvky s sebou!
 
praha
foto

10.08.2014 11:01

Hudební tipy IV

foto

Už čtvrtý týden se tady každou neděli zaobíráme hudbou. Co že to vlastně ta hudba je? Definice je následující: Hudba je organizovaný systém zvuků. Výběr zvuků, jejich rytmické členění a jejich uspořádání určují kvalitu, funkci a estetické působení hudby. Toto estetické působení hudby se může uplatnit pouze v rámci historicky proměnných pravidel a dobového vkusu. Hudba byla velmi dlouho vázána na ritus a za samostatné umění byla uznána poměrně pozdě. Než definice, ale raději nechme promlouvat samotnou hudbu. Výběr je žánrově velmi pestrý, jediným rámcem byla tuzemská příslušnost tvůrce(ů).
Mňága a Žďorp - Nejlíp jim bylo
O Petru Fialovi se říká, že je Shakespearem českých textařů. Faktem je, že svého času platilo, že kdo nevyrůstal na Mňáze, jakoby nebyl.


Bratři Orffové - Vzduchem
Z Valmezu do Krnova za Bratry Orffy. Skladba Vzduchem pochází z již téměř 9 let starého alba Bringriwingri a někteří psoluchači Radia 1 ji budou určitě znát. Druhé album Orrfům, a dost možná poslední, vyšlo loni a získalo jak cenu Apollo tak i okřídlenou sošku Andělů.

Ladě - Je to asi tím
Z Krnova je to kousek do Opavy, kde najdeme Ladě.  Skupina Ladě si získala kultovní statut "jedné z nejlepších neznámých českých kapel". Na serveru kultura21.cz se o nich píše: Ladě není kapela pro odpolední vysílání pohodové rozhlasové stanice. Nezabývá se tím, co je trendové, nehledá momentální díry na trhu a vůbec - nechytračí. Kubesa, Uvira a spol. pracují s bluesovým pocitem, který se neprojevuje produkováním stereotypního modelu písní. Je to však důležitý pramen, z něhož stylově nezařaditelná parta čerpá. O hořkostech života i lidských touhách ví své.


DVA - Tatanc
Z Opavy se přesuneme do Třebechovic pod Orebem, kde v roce 2006 vzniklo duo DVA. Jejich hudbu můžete znát jak z autorských alb např. Fonók (2008 nebo Hu (2010) tak i ze soundtracku k počítačové hře Botanicula či z doprovázení němých filmů či tanenčích vystoupení.


Kieslowski - Andělská
Kieslowski je projekt o dvou lidech, o dvou hlasech a intimitě, která tě může říznout, když si ji pustíš k tělu. Duo tvoří hudebník DKP (působil v kapelách Bez peří, Houpací koně a je členem doprovodné kapely Xaviera Baumaxy) a pianistka Marie Kieslowski.

Please The Trees - Red Sky
V Táboře má kořeny kapela okolo Václava Havelky, známého taky pod pseudonymem Selfbrush. Své třetí album A Forest Affair nahrávali ve studiu ve Spojených státech amerických s producentem Jonathanem Burnsidem a získali za něj cenu Anděl 2013, v kategorii alternativa. Please the Trees obzvlášť vypíchnu, poněvadž jejich hudba stojí obzvlášť za pozornost.

BONUS - Ztrácíme čas
Martin Hůla aka Bonus je český rapper, producent a textař. Prošel mnoha kapelami, za všechny jmenujme např. Sporto, a nakonec vydává sólově. Na kontě má alba Konec civilizace a Náměstí Míru. Obě alba se setkala s velkým úspěchem jak na české alternativní scéně tak i u kritiků.

PALERMO - Still Life
Palermo (dříve TABLE) je skupina založená dvojicí studentů Akademie výtvarných umění v Praze. Pod dřívějším názvem vydali album We Are No Longer the Same (2009) pod hlavičkou A.M. Discs. Nejvíce jsou spojováni s produkcí promotérských skupin A.M.180 Collective nebo PAF. Nynější název kapely může odkazovat ke gangsterskému étosu, ale původně je inspirován německým umělcem Blinky Palermem.

Cartonnage - Electro Gastronomique
Za názvem Cartonnage se skrývá pražské electro-popové duo které tvoří producent Armin Effenberger a zpěvačka Vanda Choco. Vznikli v roce 2003. Za debut CD1 (2004 EARecords) byli nominováni Expres Radiem na "Zlaté ucho" a TV Óčko jako objev roku. Hudba z CD 1 se stala hudebním pilířem stepového představeni WINGS, na kterém se podílela mj. i Carli Jefferson (STOMP). 4 písně z CD1 si vybral režisér Dan Svátek do svého filmu Close to heaven. Druhé, hudební kritikou oceňované album Curiously Connected (2008) (EMI) se neslo ve znamení electro-popu a Cartonnage ze něj získala cenu časopisu Filter a byla nominována na ceny Anděl a Tv Óčko. Jako objev české klubové scény byla účinkovala na prestižním francouzském festivalu Europavox v Clermont Ferrand a dostala se také na francouzskou festivalovou CD kompilaci. K natočení vokálního reeditu skladby 257.zero z alba Last Night si vybral Cartonnage Moby.

Na tuzemské scéně se toho samosebou najde více, berte to tedy jako příslib tuzemského výběru číslo dvě, na který určitě jednou dojde. Teď si užijte hudbu, lezení, relax, jednoduše vše co máte rádi a v pondělí zčekujte rozhovor.

Fajn neděli přeje Jan

 
Přidat komentář
Autor:  Pro vložení komentáře je nutné být přihlášen
Text:  

reklama